Az MTA TAKI (Magyar Tudományos Akadémia Talajtani és Agrokémiai Kutatóintézet) a talajok degradációs monitoringjának, értékelésének, a talajromlási problémák megítélésének domináns szakmai központja Magyarországon. Számtalan mezőgazdasági, környezetvédelmi kutató és fejlesztő szervezet partnere itthon és az EU-ban. GIS-labort működtet, és talajokról adatbázist tart fent, talajérzékenységi, stresszhatás-érzékenységi térképeket szerkeszt Magyarországról.
Az Intézet részt vett Európa Talajvédelmi Stratégiájának kidolgozásában, amelyben Magyarország talajainak vízgazdálkodásáról, vízháztartásáról, s azok anyagforgalmi következményeiről 1:100000 méretarányú talajtani atlaszt készítettek (Európai Talajtani Atlasz).
Az MTA Talajtani és Agrokémiai Kutatóintézet 2005-ben az Országos Talajvédelmi Stratégia tudományos megalapozásához meghatározta a talajvédelem hazai- és nemzetközi jogszabályi kereteit, kapcsolódó feladatait és intézkedéseit, igazodva a Vidékfejlesztési és a Nemzeti Fejlesztés Terv középtávú lépéseihez. Az elemzés részletesen feltárja a talajdegradáció elleni védelem kérdéseit, benne a víz- és szélerózió elleni védelem feladatait, a talaj szervesanyag-készletének megőrzésére szolgáló, valamint a szélsőséges vízgazdálkodási helyzetek kockázatának csökkentésére és a talajszerkezet leromlásának megelőzésére alkalmas racionális talajhasználat elemeit.
Az MTA TAKI az Európai Unió országainak 16 teszt-laboratóriumával közösen vizsgálta a szennyvíziszapok, mezőgazdasági hulladékok és növénynevelő közegek újrahasznosításának élelmiszer-minőségi és élelmiszer-biztonsági kérdéseit az EU-direktívák (86/278/EEC, 999/31/EC) betartását segítő szabványok kidolgozásához.
A nem veszélyes hulladékok (szennyvíziszapok, szennyvíziszap komposztok, pernyék, erdészeti hulladékok, ipari hulladékok, stb.) mezőgazdasági hasznosíthatóságának vizsgálatán már több projekt keretében dolgoztak, egy egységes eszköztár kidolgozása ennek a feladatnak a folytatását is jelenti számukra.
További részletek: http://www.mta-taki.hu/
©Krata Kft. 2009 | drupal.org